Inkubační teplota

Jak ji správně nastavit pro úspěšné vylíhnutí?
Při procesu líhnutí vajec je jedním z klíčových faktorů správná teplota v líhni. Je to jako tepelný otisk, který určuje zdravý vývoj embrya a konečný úspěch celého procesu. Podívejme se blíže na to, jak nastavit inkubační teplotu v líhni tak, aby byla zajištěna optimální šance na úspěšné vylíhnutí.
Doporučená teplota je 37,8-38 stupňů C během první poloviny inkubace, 37,5 stupňů C během druhé poloviny a 37,2 stupňů C během inkubace!
Během inkubace si slepičí vejce vyžaduje teplotu 37-38 °C. Před snáškou vajec předehřejte inkubátor alespoň na 24 hodin, během kterých je vhodné zkontrolovat, zda zařízení spolehlivě funguje, lze vložením druhého teploměru.
Během prvních deseti dnů procesu by měla být líhně Cleo nastavena na 37,8 °C.
V inkubátorech Cleo lze tuto hodnotu nastavit malým šroubem na boku motorové skříně (pod značkami + a – je drážka pro hlavu šroubu). Malým šroubovákem ji lze trochu pootočit správným směrem. Při kalibraci je jako pomůcku dobré použít druhý teploměr, který je jistě přesný!

Vyvíjející se mládě během svého metabolismu produkuje tvz. vaječné teplo, které se časem zvyšuje. Z tohoto důvodu by se od jedenáctého dne měla teplota nastavit na 37-37,5 °C. Během posledních dvou dnů je ideální teplota 36,8-37,2 ° C, v tomto období bude líhnoucí se chovatel vejce i častěji větrat, často nad nimi jen stojí. Časné a pozdní snášky, jakož i starší nosnice a některá plemena masného typu vyžadují o něco vyšší teploty, proto při nefixních hodnotách volte tu vyšší!

Teplota má vliv na dobu líhnutí mláďat. V inkubátoru kalibrovaném na 38,9 °C se mláďata vylíhnou za 19 dní a 12 hodin; při optimální teplotě 37,8 °C za 20 dní a 5 hodin; při nižší teplotě 37,2 °C za 20 dní a 20 hodin; v prostředí s teplotou 36,7 °C za 21 dní a 15 hodin; v zařízení nastaveném na 35,6 °C za 23 dní a 15 hodin. Teploty nad 40 °C a pod 34,5 °C jsou pro embryo smrtelné.
Důsledkem nastavení příliš vysoké teploty je, že se líhnou menší mláďata, protože se přes skořepinu odpařuje více vlhkosti. Při nižších než optimálních teplotách se kvůli menším ztrátám vody líhnou „měkká“ mláďata, která nemusí mít ve vejci správnou polohu. V obou případech se může zvýšit riziko úhynu po vylíhnutí.
